Často kladené dotazy

Co Vás nejvíce zajímá?

Členem SZOCHVM se může stát každý, koho zajímá chov morčat, podmínkou není ani vystavovat ani odchovávat. Pokud chcete vlastnit také chovatelskou stanici, je potřeba zažádat o název chovatelské stanice ÚOK CHHL. O název CHS se žádá až po zaplacení příspěvků v SZOCHVM.

Založení chovatelské stanice je jedním z kroků, pokud se chcete chovu morčat plně věnovat a vydávat průkaz původu (PP). Takový chovatel musí být registrovaným členem Českého svazu chovatelů. Pokud platíte členství v některé organizaci SZOCHVM, SOCHM, jakákoliv ZO, jste zároveň členy i ČSCH, z.s.

Po zaregistrování a zaplacení členského příspěvku obdrží chovatel členský průkaz s členským číslem, pod kterým je veden a může svá morčata registrovat. Název chovatelské stanice si pečlivě rozmyslete. Ten se pak odesílá ke schválení. Po obdržení Certifikátu chovatelské stanice již můžete svou CHS využívat. Certifikát je platný po dobu hrazení členských příspěvků. Pokud Vaše registrace zanikla, nemůžete dále využívat název chovatelské stanice.

Od 1.1.2010 je nutné žádat o název chovatelské stanice na webových stránkách ÚOK CHHL – http://www.rodent.cz/seznam-chovatelskych-stanic. Žádost je možné podat až po zaplacení členských příspěvků.

PP – je zkratka “průkaz původu”. Jedná se o oficiální dokument o původu zvířete. Průkaz původu je možné vydat pouze mláděti, které má alespoň jednoho rodiče registrovaného a je vhodné k chovu dle standardu a registračního řádu.

PP může být vydáno i jedinci, který vhodný k chovu není. Nicméně v průkaze musí být uvedena informace o dané vadě, nebo poznámka “nestandard”.

PP může být vydán pouze registrovaným chovatelem.

VP –  je zkratka “výpis předků” a je to neoficiální listina, na kterém chovatelé sepíší předky zvířete. Je to zcela neoficiální dokument, tato zvířata “nejsou papírová”. U rodičů mláďat s VP byl nějaký důvod, proč nebyli vpuštěni do chovu. Může být vydán neregistrovaným hobby chovatelem, morčeti, které nemá registrovaného ani jednoho rodiče, případně morčeti, které nesplňuje charakteristiky plemene.

Registrovat lze pouze morčata odpovídající standardu a podmínkám registračního řádu. Morče, které úspěšně registrací projde, přidělí se mu jedinečné registrační číslo, se stane chovným jedincem. Pouze potomkům po registrovaných (uchovněných) rodičích lze vystavit oficiální průkaz původu.

Standard je v podstatě popis dokonalého morčete, plemene, barvy či kresby, podle kterého se hodnotí morče na výstavách. Snahou chovatelů je přiblížit odchovaná morčata tomuto dokonalému popisu.

ČESKÝ STANDARD PLEMEN A BAREVNÝCH RÁZŮ MORČAT
EVROPSKÝ STANDARD MORČAT

Většina výstav je organizována prostřednictvím serveru “IT IS SHOW TIME” – registrační systém pro výstavy drobných hlodavců. Na zmíněném webu je zveřejněn přehled všech nadcházejících výstav, na které je možno se přihlásit. Před tím, nežli se budete moci registrovat na výstavu, musíte si vytvořit uživatelský účet zde a následně přihlásit.

Pokud není ve výstavních podmínkách uvedeno jinak, tak se výstav mohou účastnit jen registrovaní členové ČSCH. Morče nemusí být registrované, ale musí odpovídat standardu.

Účastí na výstavě reprezentujete svá morčátka, dostanete posudek, kde se hodnotí, jak moc morče odpovídá standardu. CHS se tím posouvá dále ve zkvalitňování svého chovu.

Nenašli jste odpověď na svou otázku?

Napište nám na náš facebook email: info@vystavnimorcata.cz nebo vyplňte formulář níže.