Když se řekne výstavní morče…

5 Zář, 2020

Když se řekne výstavní morče…

Úvodní fotografii nám propůjčil Milan Škoda a jeho CHS Queen Madonna Moc děkujeme!

Snad všichni slyšeli o výstavních psech, výstavních kočkách, možná o výstavních kanárech,  ale co výstavní morčata? Jak vypadají? Jak se liší od těch normálních, která všichni známe z obchodů se zvířaty? Co jsou vlastně zač? 

Stejně jako psi nebo kočky, mohou mít i morčata průkaz původu. Jsou vyšlechtěna do mnoha plemen, která se liší strukturou, množstvím a délkou srsti, či počtem a rozložením rozet-vírků v srsti. Tělo ušlechtilých morčat je krátké, zavalité s dobrým osvalením. Hlava je krátká, klenutá s velkýma jasnýma očima a velkýma klopenýma ušima. Morčata s PP jsou zpravidla větší a celkově robustnější, než jejich kamarádi bez rodokmenu. 

Zbarvení výstavních morčat také není ledajaké. Od bílé přes krémovou a buff, červenou, černou, lila, slate, nesčetně aguti barev, až po kresby jako je například tan, lux, fox, dalmatin, šiml.  Existují desítky barevných rázů a jejich kombinací. Jejich přesný vzhled, stejně jako vzhled plemen, jejich možné vady exteriéru i genetický vzorec jsou zaznamenány   ve Standardu plemen a barevných rázů morčat.

Jak už samotný název vypovídá, jsou výstavní, dají se tedy vystavovat. Majitel, zapsaný v chovatelské organizaci má možnost účastnit se mnohých morčecích výstav a prezentovat zde své svěřence a později odchovy. Soutěžit o poháry a kokardy, snažit se odchovat ty nejkrásnější zástupce plemene a barvy je výzva. Získat vysoké bodové ohodnocení je radost. Vyhrát první cenu je dokonalým zážitkem. Za tím vším je však spousta chovatelské práce, čištění boxů, krmení, péče, někdy i starost o své miláčky. Zdraví a pohoda chovaných zvířat stojí vždy na prvním místě a pokud se ji podaří skloubit i s perfektním exteriérem, pak slovo chovatelství dostalo ten správný rozměr. 

Autor článku: Anna Prikrtová (anna.prikrtova@vystavnimorcata.cz)