Správný zápis barev a kreseb

17 Bře, 2021

Správný zápis barev a kreseb

Správný zápis barev a kreseb

Narodilo se vám v chovu morče s tickingem, vícebarevné či s kresbou, chcete mu vystavit průkaz původu a v položce „barva srsti“ si nevíte rady, jak ji správně zapsat? Pojďme se na tuto problematiku společně zaměřit a vysvětlit si, co v zápisu barev znamenají lomítka, pomlčky či dvojtečky, případně si ujasnit, kdy se v souvislosti s dalšími barvami na srsti morčete používá předložka „s“. Pro správný zápis barev vycházíme z českého standardu plemen a barevných rázů morčat.

Názvy jednotlivých barev
Ať už budete zapisovat jakoukoliv barvu, pište celý její nezkrácený název, se správnou koncovkou, vždy ve tvaru 1. pádu (Kdo? Co?), jednotného čísla.
Příklady

Špatný zápis Správný zápis
Krémový Krémová
Černé Černá
Oranž-čoko-bílá Oranžová-čokoládová-bílá
Bílá Bílá tmavooká nebo bílá červenooká
Béžový-bílý Béžová-bílá

 Aguti, argente, solid aguti, solid argente
Společným znakem pro tuto skupinu barev je tzv. „ticking“. Barva srsti se skládá ze dvou barev, základní-spodní a krycí. Chlup těchto morčat je vícebarevný. Dělí se na tři barevné části. Od kořínku má základní spodní barvu, následuje proužek krycí barvy a špička chlupu je zakončena opět základní barvou. Aguti a argente morčata mají tzv. břišní pruh. Zde se barva chlupu dělí pouze na dvě části, základní-spodní u kořínku chlupu a krycí na zbytku chlupu, špička ze základní barvy zde chybí. Solidi nemají břišní pruh a barva břicha je totožná s barvou těla.

U této skupiny, kdy chlup má více než jednu barvu, používáme lomítko „/“.
Na první místo píšeme skupinu (aguti, argente, solid aguti nebo solid argente), následuje základní barva „/“ a krycí barva.
Příklady: aguti černá/bílá
solid aguti čokoládová/krémová
argente lila/ice cream

skupina základní barva lomítko krycí barva
aguti černá / bílá
solid aguti čokoládová / krémová
argente lila / ice cream

Od používání názvosloví např. aguti stříbrná (aguti černá/bílá), aguti zlatá (aguti černá/červená), aguti čokoládová (aguti čokoládová/oranžová), lososová aguti (argente lila/zlatá) atd. se nyní upouští.

Kalifornská kresba
Dvojtečka „:“ je nezbytná pro formát zápisu kalifornské kresby.
Kalifornská kresba se skládá z kresby (zbarvená maska, uši, končetiny, oblast genitálií a někdy skvrnka na spodní části krku) a ze základní barvy. Na první místo píšeme název kresby, následuje barva kresby, „:“ a barva základní.
Příklad: Kalifornská černá: aguti černá/bílá
Kalifornská čokoládová: krémová
Kalifornská slate: zlatá

kresba Barva kresby dvojtečka základní barva
kalifornská černá : aguti černá/bílá
kalifornská čokoládová : krémová
kalifornská slate : zlatá

Vícebarevná morčata
Pomlčkou „-“ oddělujeme barvy u vícebarevných morčat.
Barvy píšeme v pořadí od nejvyššího procentuálního zastoupení.  Dle českého standardu je pro účast na výstavách u dvoubarevných zvířat, požadováno nejméně 25% méně zastoupené (druhé) barvy. U tříbarevných zvířat je pak vyžadováno alespoň 20% nejméně zastoupené (třetí) barvy. V případě, že je druhé či třetí barvy nedostatek, píšeme předložku „s“.
Příklady: černá – bílá (bílé je více než 25%)
čokoládová s oranžovou (oranžové je méně než 25%)
bílá-čokoládová-oranžová (bílé je nejvíce, čokoládové je minimálně 25%  a více než
oranžové a oranžové je minimálně 20%
slate-bílá se zlatou (slate je nejvíce, bílé je nejméně 25% a zlaté je méně než 20%)
béžová s šafránovou a bílou (šafránové a bílé je méně než 25% a 20%)

Samozřejmě, v chovu dochází i ke složitějším kombinacím.
Příklady:
Solid aguti černá/ červená – bílá s červenou (tříbarevné morče, převažuje aguti, bílé je nad 25% a červené je pod 20%)
Kalifornská čokoládová: krémová s bílou (krémové morče s čokoládovou kalifornskou kresbou s příměsí bílé, které je méně než 20%. Pozn.jde o nestandardní zbarvení, kalifornská kresba nesmí mít příměs)

 Morčata s kresbou
Rozsáhlá skupina, ve které najdeme například šimly, dalmatiny, magpie, harlekýny, dapple, himalájskou a holandskou kresbu a tříslové kresby tan, lux, otter a fox. I u tříslových kreseb se zapisuje pouze kresba a základní barva, protože barva kresby vyplývá již z jejího názvu. V zásadě platí, že nejprve píšeme název kresby, následované základní barvou.
Příklady: tan čokoládová
dalmatin červená
šiml černá
holandská červená

Pomlčkou „-“ oddělujeme barvy i u vícebarevných morčat s kresbou. Toto platí pro barevné šimly, dalmatiny, želvovinovou kresbu a brindle.
Příklady: šiml černá – červená
dalmatin černá – červená,
brindle černá – červená
želvovinová černá – červená

Výjimkou je zápis barvy želvovinová s bílou (v tomto případě nemá „s“ vliv na poměr, jedná se o kombinaci dvou uznaných barev s bílou) jde o trojbarevné zvíře s precizním rozložením barevných ploten v kombinaci s bílou, která, přestože je zde použito „s“, je ve správném poměru.

Pro pochopení všech souvislostí je nezbytné znát popis vzhledu jednotlivých barev a kreseb. Tyto najdete ve Standardu plemena barevných rázů morčat.

 

Autoři: Jiří Kytner, Anna Prikrtová