Exotika 2022

17 Úno, 2023

Exotika 2022

Exotika 2022

Letošní výstava Exotika 2022 se opět uskutečnila v rámci stejnojmenné celostátní výstavy exotických zvířat, akvarijních ryb, ptactva a terarijních zvířat v posledním říjnovém týdnu.

Poučeni z loňské premiéry jsme nic nenechali náhodě a za významné podpory Petra Tejmla jakožto garanta výstavy, jsme vše důkladně promysleli a rozplánovali. Přeci jen pořádat výstavu při takto velké akci, desítky, pro některé z nás i stovky kilometrů daleko, je přeci jen trochu jiné, než mít vše pěkně u domu a moci vše přivézt a odvézt na několikrát. S velkým nasazením celého výboru a Petra byla celá expozice dobře a včas nachystána a mohla začít třídenní prezentace práce naší organizace a chovu morčat. Zájem veřejnosti byl opravdu veliký, a to nejen o samotná morčata, ale i o přidané aktivity. Zejména pak o aktivity pro děti, které si vzala pod palec Veronika Grossmanová, v podobě malování sošek morčátek, malování na trička a další.

Čtvrtým dnem byl den výstavní. V sobotu se na výstavu sjelo 173 morčat od 57 vystavovatelů. Jsme velmi rádi za tak veliký zájem. Letošní rok nebyly účasti na výstavách nijak hojné, proto jsme původně počítali s menší výstavou pro maximálně 100 morčat a jedním posuzovatelem, protože ale jen několik minut po zahájení přihlašování bylo na čekací listině neskutečných 100 zvířat, rozhodli jsme se, že se pokusíme sehnat ještě jednoho posuzovatele.

 

Toto byl ale vskutku oříšek a drama do poslední chvilky. Náš garant ale rozhodil sítě a neústupně druhého posuzovatele přemluvil. Měli jsme vyhráno a  dalších 100 morčat se mohlo k radosti všech posunout z čekací listiny. Všichni byli zvědaví, jaké posudky si od švýcarské posuzovatelky Melanie Polinelli a švédskeho posuzovatele Darrena Fieldhouse odvezou. Melanie posuzovala všechna krátkosrstá morčata a zaujala strategii, kdy se snažila přiblížit nastavenému žebříčku při českém posuzování. Naopak Darren, který se ujal dlouhosrstých a bezsrstých, posuzoval podobně jak je tomu zvykem u nich. Zde byly získané body výrazně odlišné od těch, než ty, které chovatelé běžně dostávají. Kvalita dlouhosrstých zvířat v zahraničí je jiná, než v České republice a naši chovatelé mají před sebou ještě spoustu práce.

 

Ale když uvážím, že ve Švédsku dostávají CAC od 89b, byly ty „devadesát dvojky“ super. :o) Každopádně názor posuzovatele takového formátu a zážitek z akce byly k nezaplacení. Přestože body nebyly vysoké, ti nejlepší se umístili v rámci tradičních ocenění tak, jak jsme zvyklí a odnesli si krásné ceny, za které velmi děkujeme sponzorům. A kdo to celé vyhrál? Tím nejlepším z nejlepších se ve standardu A stala krásná hladká ice cream samice Unathi Juráš chovatele Jiřího Kytnera a nejlepším morčetem standardu B se stala výborná černá skinny samice Jazz Bugatti chovatelky Lucie Opělové. Gratulujeme a těšíme se zase příští rok.